• +90(342) 226 9393

Şişecam yeni soda külü kapasitesiyle dünya lideri olmayı hedefliyor

  • 10.06.2022

Şişecam, Ciner Grubu ile ABD’de şu an eşit ortak olduğu doğal Soda Külü alanındaki geliştirme projesi Pacific Projesi’nden ek Hisse alarak, yüzde 60 pay sahibi hissedar konumuna gelecek.

Şişecam’dan yapılan açıklamaya göre, şirket, doğal soda külü alanında 2019 yılında ABD’de hayata geçirdiği stratejik yatırım hamlesini yeni bir boyuta taşıyacak önemli bir adım atıyor.

Şişecam ve halihazırda Pacific Projesi’nde eşit oranda geliştirme ortağı olduğu Ciner Grubu, ABD iş birliklerinin kapsamını genişletecek ve ortaklığın yapısını değiştirecek önemli bir karar aldı. Yatırım kararı kapsamında, Şişecam, Ciner Grubu ile ABD’de şu an eşit ortak olduğu doğal soda külü alanındaki geliştirme projesi Pacific Projesi’nden ek hisse alarak, yüzde 60 pay sahibi hissedar konumuna gelecek.Ayrıca Ciner Grubu’na ait Atlantic ve Wyoming tesislerinden de çoğunluk hisse satın alımı gerçekleştirecek. Yeni ortaklık yapısı ve yatırım kararlarıyla iş birliklerinin etki alanını genişletecek olan iki güçlü kuruluş Pacific ve Atlantic Projeleri’ni birlikte geliştirirken, ABD’de toplam yaklaşık 4 milyar dolarlık doğal soda külü yatırımını hayata geçirecek.Bu stratejik hamle ile Şişecam’ın bugün 2,5 milyon ton olan kontrol ettiği soda külü üretim kapasitesi, yeni yatırımlar sonucunda portföyüne ekleyeceği yeni kapasiteler ile birlikte 10 milyon tonu aşacak. Ayrıca 2026 yılına kadar oluşturmayı planladığı ek kapasite ile Şişecam’ın bugün itibarıyla 8’inci sırada olduğu soda üretim liginde 2026 yılında bir dünya lideri olması bekleniyor. Şişecam, tek lokasyonda en büyük soda külü üretim tesisinin kurulmasını da içeren yatırımlar sonucunda, ABD’nin en büyük doğal soda külü üreticisi konuma gelecek.